Для ефективної стерилізації та дезінфекції у ЛПЗ використовуються автоклави, сухожари та інше обладнання для стерилізації. Автоклав являє собою посудину (закриту або з кришкою, що відкривається) і може забезпечуватися внутрішніми, зовнішніми, виносними теплообмінниками. Стерилізація в парових медичних автоклавах здійснюється за рахунок пари в герметичній камері при тиску вище атмосферного. Це гарантує мікробіологічну чистоту матеріалів.
Види медичних автоклавів
За розташуванням:
- Автоклав настільний медичний — медичний паровий стерилізатор для експлуатації в окремих кабінетах та невеликих клініках, наприклад, автоматичні моделі класів В та S. До переваг таких автоклавів можна віднести компактність, безпеку, вибір програм стерилізації.
- Підлоговий автоклав – парові автоклави-стерилізатори для обслуговування великих медичних закладів. Позитивні якості обладнання – висока продуктивність, широкий набір функціональних можливостей, повна автоматизація.
За класифікацією:
- Клас N – автоклави без вакууму, підходять для обробки суцільних, гладких інструментів та тканинних матеріалів без упаковки.
- Клас S – автоклави, що не мають фази передвакууму в циклі, використовуються для обробки суцільних, гладких інструментів та пористих або загорнутих матеріалів в упаковці або без неї.
- Клас B – автоклави, що мають у робочому циклі фазу передвакууму та фазу вакуумної сушіння. Цей клас автоклавів є універсальним і дозволяють стерилізувати будь-який медичний інструмент, перев’язувальні та ткані матеріали в упаковці будь-якого типу.