Для надійної стерилізації стоматологічних інструментів у передових
клініках використовують автоклави класу «В», що дозволяють стерилізувати
будь-які медичні інструменти, білизну, перев’язувальні матеріали та де
керування всіма фазами здійснюється автоматично, є інтерфейс з принтером
та персональним комп’ютером для протоколювання всього процесу. Тим
більше, що при стерилізації стоматологічних наконечників, що мають
складну структуру внутрішніх каналів, допускається використання тільки
автоклавів класу «В».
Сьогодні практично кожна людина, яка переступає поріг стоматологічного закладу, знає, що все, чим стоматолог торкається нього, має бути максимально чистим, обробленим за всіма правилами від мікроорганізмів, тому наявність у клініці сучасного стерилізаційного обладнання стала запорукою спокою пацієнта і, як слідство, фактом, що підвищує престиж цієї клініки. Таким чином, при виборі стоматологічної установи рекомендується звертати увагу в першу чергу на ступінь оснащеності її обладнанням для стерилізації та дезінфекції медичного інструментарію, і лише в другу – на заслуги персоналу та ціну послуг.
У кожному стоматологічному кабінеті незалежно від його функціональної спрямованості інструменти та матеріали повинні зберігатися у стерильних умовах. Зазвичай, це накритий за всіма правилами стерильний стіл або запечатані в пакети набори стерильних інструментів. В ідеалі, оброблені інструменти повинні зберігатися в одноразовій стерильній упаковці і розкриватися тільки в присутності пацієнта. Наявність у стоматологічній клініці стерильно упакованих наконечників та інструментів говорить пацієнтові про рівень відповідальності даного медичного закладу, збереження його здоров’я.
Будь-який стоматологічний кабінет обов’язково має бути оснащений бактерицидним ультрафіолетовим опромінювачем, за допомогою якого проводиться кварцювання. Також необхідно дезінфікувати поверхні у стоматологічному кабінеті, включаючи обладнання, водопровідні крани та дверні ручки.
Протиінфекційний захист лікаря та його помічника під час прийому пацієнтів багато в чому визначається правильним використанням одноразового та багаторазового спецодягу, шапочок, рукавичок, захисних окулярів, засобів гігієнічного догляду за руками, які мають бактерицидну та антивірусну дію. Незважаючи на те, що медичний персонал завжди працює в одноразових стерильних рукавичках, необхідна ретельна обробка рук, оскільки на них накопичується безліч мікроорганізмів.
Отже, всі інструменти, призначені для медичних цілей, повинні бути піддані стерилізації, складному процесу знищення всіх видів мікробної флори та вірусів за допомогою фізичних чи хімічних впливів. Стерилізація буває парова, сухожарова та газова. В даний час стерилізація парою (в автоклавах) є кращим методом виключення ризику перехресного інфікування через забруднений інструментарій, рекомендований медичним працівникам Всесвітньою організацією охорони здоров’я та Центром контролю над захворюваннями.
Автоклави класу «В» можуть стерилізувати всі види медичних інструментів та матеріалів: масивні, порожнисті, пористі, упаковані в індивідуальне або подвійне впакування будь-якого типу. Вони оснащені циклом попереднього вакууму та вакуумного сушіння після закінчення процесу стерилізації, завдяки чому надійно усуваються всі інфекції та не ушкоджується поверхня автоклавованих інструментів.